Vipes

Bize Ulaşın:

+90 212 549 49 87

Cıvata Nedir?

Cıvata, makine parçalarını bir arada tutmaya yarayan metal bir bağlantı aracıdır. Orta kısmında vida dişi yer alan, baş tarafı dörtgen veya altıgen şekillerde olabilen cıvatalar çoğunlukla somun ile kullanılmaktadır. Cıvatalar, ahşap ve metal vidaların, yapı çerçevelerinin ve diğer yapıların, asma dolapların veya mutfak aletlerinin sabitlenmesi de dahil olmak üzere, ev yapımı ve onarımında çok çeşitli amaçlar için kullanılır.

Kullanım alanlarına göre farklı standartlarda cıvata çeşitleri ve özellikleri mevcuttur. Örneğin, alçıpan cıvataları geniş başlı ve düzdür, böylece duvarlara veya çevredeki malzemeye zarar vermeden kullanılabilirler; taşıyıcı cıvatalar ise metalden kolayca kayabilmeleri için yuvarlak başlı ve pürüzsüz yüzeylere sahiptir.

Cıvata Çeşitleri Nelerdir?

En yaygın kullanılan cıvata, genellikle altıgen kafa yapısı olan ve çelik, bronz maddelerinden yapılan altıgen cıvatadır. Özellikle motosiklet gibi araçlarda kullanılan cıvatalar korozyona karşı dirençli olması için bakırdan üretilirler. Kimi cıvatalarda tornavida ile sıkılması için uygun bir diş bulunmaktadır. Bu tip cıvataları aşırı sıkmamak ve kırılmaması için dikkat etmek önemlidir.

Halkalı cıvatalar ortalarında bulunan bir delikten geçirilen bir çubuk yardımıyla her iki taraftan kelebek somun ile sabitlenerek kullanılır.

Dişli çubuk cıvatalar, kullanımına bağlı olarak farklı kalınlık, uzunluk ve çaplarda bulunabilen dişli yapıları olan uzun cıvatalardır.

Ankraj cıvatası, yuvarlak başlı ve düzdür. Ortasında bir delik vardır. Başın her iki tarafında, somunu sıkarken cıvatanın veya rondelanın geri kalanıyla hizalamaya yardımcı olan iki delik vardır. Kare şeklinde kesilmiştir ve gövdenin her iki tarafında birbirine kısmen yakındır.

Gözlü cıvata ise bir tarafında düz bir yüzeye ve diğer tarafında sıkarken yerine hizalanmasına yardımcı olan üç girintiye sahip kare kesimli bir başa sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Canlı Destek
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?